A belpolitikai tényezõk a forint erõsödését támogatták december második felében. Egyrészt a Kúria jogegységi határozata nem nyilvánította semmisnek a devizahiteleket, így a tekintélyes intézmény nem hozott radikális döntést a devizahitelesek ügyében. Másrészt a devizahitelesek újabb megsegítését a kormány sem sieti el, a kabinet az egyoldalú banki kamatemelések és árfolyamrés témakörökben megvárja a Kúria és az Európai Bíróság határozatát. Így nem zárható ki továbbra sem egy bankok számára rendkívül hátrányos megoldás a jövõben, de gyors, átgondolatlan és szélsõséges devizamentõ megoldások hiányában mégis csökkent a bizonytalanság a vizsgált idõszakban, amely kedvezõen hatott az EUR/HUF árfolyamra.
Technikai oldal
Mi történt? A vizsgált idõszakban a forint visszaerõsödött 300 alá, bár lényegesen nem tudott elrugaszkodni a lélektanilag is fontos 300-as értéktõl. December 16-án az árfolyam egyetlen nap alatt 302-höz közeli értékrõl 300 alá zuhant, az EUR/HUF devizakereszttel 299 alatt is kereskedtek ugyanezen a napon. December 27-ig szinte folyamatosan csökkentek a jegyzések, az esés alja hozzávetõleg 296 volt, ahol elfáradtak a medvék és a bikák vették át a vezetõ szerepet. A csökkenéssel az árfolyam visszatesztelte a 200 napos mozgóátlag vonalát és rövid idõre át is szakította azt, de a letörési kísérlet kudarcba fulladt, hiszen megérkeztek a vevõk. A kurzus még tavaly év végén visszakerült a hosszú távú trendet jelképezõ 200 napos mozgóátlag vonala fölé. A forint erõteljes erõsödése következtében az EUR/HUF árfolyam túladott állapotba került, amelyre az RSI oszcillátor viszonylag alacsony értékei és a Stochastic indikátor vételi jelzése is felhívta a figyelmet. A 2013-as év 297 körüli kurzussal zárult, majd az újév elején 298 fölé gyengültek a jegyzések.
Mi várható? Az EUR/HUF árfolyama a 200 napos mozgóátlag vonala fölött tartózkodott a vizsgált idõszak végén, amely alapján a forint gyengülését prognosztizálhatjuk. Az emelkedõ trend rendkívül erõs, legalább öt éve tartó folyamat. Az egyik legkomolyabb technikai és lélektani megálló, a 100%-os (300,39) Fibonacci szint most ismét támaszból ellenállássá vált. Komolyabb EUR/HUF emelkedés esetén 304, majd 305-ös szint átlépése után 308 állíthatja a meg a vevõket. Egy pesszimista forgatókönyv szerint akár a 316,16-os kurzus is benne lehet, ahol a 161,8%-os Fibonacci szint húzódik. De szerencsére az még messze van. A technikai indikátorok már eladást jeleztek, egy pozitív korrekció idõszerû lehet. Ha a medvék irányítanak, akkor a legközelebbi támasz 297-nél, majd 295-nél található. Az elõzõ lokális minimumpont nyújthatja a legerõsebb támaszt 292-nél, utána a 61,8%-os Fibonacci vonal következhet 290,65-nél.
Fundamentális oldal
Összefoglalás:
A belpolitikai tényezõk a forint erõsödését támogatták december második felében. Egyrészt a Kúria jogegységi határozata nem nyilvánította semmisnek a devizahiteleket, így a tekintélyes intézmény nem hozott radikális döntést a devizahitelesek ügyében. Másrészt a devizahitelesek újabb megsegítését a kormány sem sieti el, a kabinet az egyoldalú banki kamatemelések és árfolyamrés témakörökben megvárja a Kúria és az Európai Bíróság határozatát. Így nem zárható ki továbbra sem egy bankok számára rendkívül hátrányos megoldás a jövõben, de gyors, átgondolatlan és szélsõséges devizamentõ megoldások hiányában mégis csökkent a bizonytalanság a vizsgált idõszakban, amely kedvezõen hatott az EUR/HUF árfolyamra. A jegybanki alapkamat már csak 3%, ennek ellenére a kamatdöntés napján süllyedtek a jegyzések, amely elsõsorban a kedvezõ nemzetközi pénz- és tõkepiaci hangulattal magyarázható.
Részletek: (12.16.) Októberben 6%-al nõtt az ipari termelés volumene Magyarországon. A Kúria több fontos jogi kérdést tisztázott a devizahitelekkel kapcsolatban. Az egyoldalú szerzõdésmódosítások tekintetében még nem születetett Kúria határozat, de a szerzõdéseket nem fogják tömegesen semmissé nyilvánítani a bíróságok. Újra a kormány térfelén a labda, hiszen továbbra sem zárható ki radikális adósmentés a kabinet részérõl. (12.17.) A Magyar Nemzeti Bank 3%-ra süllyesztette a jegybanki alapkamatot. (12.18.) Az egyoldalú banki kamatemelések és árfolyamrés témakörben a kormány megvárja a Kúria és az Európai Bíróság állásfoglalását. Az Európai Bíróság jövõ év eleji határozata alapján várható a Kúria jogegységi döntése. (12.19.) A Központi Statisztikai Hivatal szerint folytatódott a bruttó átlagkeresetek és nettó keresetek emelkedése. (12.20.) A Standard and Poors egy fokozattal lefelé módosította a Mol kötvényeinek és hiteleinek minõsítését. A háttérben az Ina-val kialakult vitás szituáció állt.